Yıllık Üretim

12,000 TON

1,2 M. bitmiş parça
Başta Avrupa olmak üzere

3 KITA

12 ÜLKE

Kesintisiz sevkiyat

Hizmet Alanlarımızı İnceleyin

 • MAÇA
 • ERGİTME
 • ALÜMİNYUM DÖKÜM
 • KALIPLAMA
 • KİMYASAL REÇİNELİ KALIP
 • TAVLAMA
 • TAŞLAMA
 • BOYAMA
 • TALAŞLI İMALAT
 • ENDÜSTRİYEL YIKAMA
 • AR-GE MERKEZİ
 • AMBALAJ SEVKİYAT

MAÇA

PLC Kontrollü 7 litre hacimli 3 adet Karbondioksit maça makinesi, 8 litre, 2 adet 15 litre ve 40 litre hacimli, 4 adet soğuk kutu maça makinesi ve 1 adet sıcak kutu maça makinesi ile maça üretimi gerçekleşmektedir.

Döküm parçalardaki maça üretimleri Alfaset, Amingaz, CO2 ve shell sistemiyle hazırlanmakta ve uygun raf ortamlarında kürleşmesi sağlanmaktadır.

ERGİTME

Dökümhanemizde her biri 1500 kg/saat ergitme kapasiteli, 1 adet dual trak indüksiyon ocağı bulunmaktadır. Ergimiş metalin, karbon, silis ve karbon eşdeğerleri, termik analiz ve spektral analiz ile kontrol edilmekte ve her pota sıcaklık kontrolüne tabi tutulmaktadır. Döküm sonrası sertlik ve mikroyapı kontrolleri de yapılmaktadır.

ALÜMİNYUM DÖKÜM

Kokil ve Kuma Döküm yöntemleri ile Alüminyum ve Alaşımlarının Isıl işlem, Talaşlı imalat ve Montaj süreçleri çatımız altında gerçekleşmektedir.

Ünitemizde 3 Adet 500 kg/saat kapasiteli doğalgazlı ergitme ocağı, ayrıca her biri 300 kg. kapasiteli 4 adet indüksiyonlu bekletme ocağı bulunmaktadır. Ayrıca ürünün kompozisyonuna ve mekanik özelliklerine göre 100-250 kg/saat kapasiteli fırınlarda Isıl işlem (çözeltiye alma ve sunni yaşlandırma) yapılmaktadır.

.  


KALIPLAMA

Kalıp ölçüleri: 720 x 560 x h( 250 + 250 )

Kalıplama hattımız, Eirich marka 20 ton/saat ve 35 ton/saat kapasiteli otomatik nem ve tartı kontrollü kum hazırlama ünitesi ile üretim yapmaktadır.

KİMYASAL REÇİNELİ KALIP

10 ton/saat Reçineli kum hazırlama mikseri.

Kalıp ölçüleri: 2.000 x 1.500 x 1.000 mm. 3 ton/saat

Reçineli kum reklamasyon sistemi. Tekrarlanabilir ölçülere sahip ve boyutsal olarak büyük parçalar, havada sertleşen kalıp metodu ile kalıplanmaktadır. Bu yöntemle yüksek yüzey kalitesi elde edilmektedir.

TAVLAMA

Tavlama işlemi bünyemizde mevcut olan TF2.1 PLC kontrollü 1200 x 1000 x1750 mm ebatlarındaki tavlama fırınında yapılmaktadır. Max.gücü 1000 kw ve çıkabilecek max. sıcaklığı 1100 °C olan fırının tavlama bilgileri, operasyon sonu yüklenilen ısıl işlem grafiği, çıktı olarak alınmaktadır.

TAŞLAMA

Taşlama öncesi ve sonrası döküm parçaların temizlikleri her biri 6 ton/saat kapasiteli 2 adet askılı tip kumlama makinelerinde yapılmaktadır.

BOYAMA

Firmamızda müşteri talebine bağlı olarak, askılı tip boya hattında daldırma yöntemi ve pistole yöntemiyle parçalar boya işlemine tabi tutulmakta ve infrared teknoloji ile kurutulmaktadır.


Talaşlı İmalat

Döküm mamüllerimizin, müşteri isteğine bağlı olarak% 95’inden fazlası işlemeye tabi tutulmaktadır.

Bu ihtiyacımızı karşılayan, 5 Eksen, Palet Değiştirmeli Yatay ve Dikey CNC İşleme Merkezleri, CNC tornalar, Konvansiyonel Torna ve Frezeler ile matkap tezgahlarını ihtiva eden, talaşlı imalat birimimiz mevcuttur.

Yalın üretim araçlarını etkin kullanan firmamız, iş ortaklarımızın memnuniyetini arttırmak adına Kaizen, Poke-Yoke ve Proses FMEA araçlarını kullanmaktadır. ENDÜSTRİYEL YIKAMA

Müşteri özel isteğine bağlı olarak, endüstriyel yıkama işlemleri yüksek basınçlı yıkama makineleri ile sıcak su püskürtme yöntemiyle yıkama/kurutma ve ultrasonik yıkama makineleri ile firmamız bünyesinde yapılmaktadır.

Sprey tip yüksek basınçlı parça yıkama makinaları yağ ve talaş temizliği için kullanılmaktadır.AR-GE MERKEZİ

Türkiye'nin 783. ArGe Merkezine sahip mühendislik departmanımız fizibilite ve iyileştirme çalışmalarının yanı sıra müşterilerimize CO-Design desteği de sağlanmaktadır.

ArGe Merkezimiz de döküm, mekanik/dinamik simülasyon programları ve tasarım programları ( SOLİDWORKS, MASTERCAM, AUTOCAD ve DRAFT SIGHT)  kullanılmaktadır.  

AMBALAJ SEVKİYAT

Üretim ve kontrol aşamaları tamamlanmış ürünlerin ambalajlama öncesi gerekli yüzeylerine korozyona karşı yağlama işlemi yapılmaktadır.

Mesa A.Ş. ambalajlama işlemi tamamlanmış ürünleri araçlara yükleyerek, zamanında ve güvenli bir şekilde müşterilerine ulaştırılması için büyük özen göstermektedir.